festivaly

6 tipů na letní festivaly: příručka ravera

Po několika měsících indoorových akcí nastal čas vrátit se pod čiré nebe. Letní sezóna už je v plném proudu a ať už jste festivaloví začátečníci nebo veteráni, tahle příručka se vám bude hodit. Sepsali jsme pro vás 6 užitečných tipů a triků, díky kterým si naplno užijete letní festivaly bez komplikací.

1. HYDRATACE

Při zábavě se snadno zapomíná na pití vody, a pokud je velké horko a hodně se hýbete, můžete být rychle dehydratovaní. Mnoho lidí na festivalech pije hodně piva či jiných alkoholických nápojů. Snažte se však nezapomínat i na příjem tekutin, a to hlavně na vodu, což by mělo pomoci předejít nepříjemným bolestem hlavy následující den.

Bohužel na většinu festivalů vás nepustí s vlastní vodou dovnitř areálu. Řešením může být vzít si prázdnou lahev a vodu si napustit uvnitř areálu. Dnes snad už na všech festivalech najdete místa, kde se dají lahve s vodou zadarmo doplnit. V případě, že vám lahev u vstupu vyhodí, nezbývá, než si novou lahev koupit až uvnitř. Jsou festivaly, kde se prodávají pouze lahve s vodou bez víčka, vezměte si proto do zásoby náhradní uzávěry, abyste mohli zakoupené láhve znovu použít. Existují dokonce univerzální uzávěry na lahve, které si můžete připnou na klíče, najdete je na nejednom eshopu.

water fill festivaly

2. OCHRANA PROTI SLUNCI A HORKU

Čím více je kůže vystavena slunečnímu záření, tím vyšší je riziko úpalu a úžehu, a to i když je mlha nebo zataženo. Používejte opalovací krém s ochranným faktorem SPF 30 nebo vyšším. Nezapomeňte na záda, uši, rty a nos. Čím víc se potíte, tím víc se natírejte. Určitě alespoň každé 2-3 hodiny. Některé festivaly, třeba jako Defqon.1, dokonce mají stanice s opalovacím krémem zadarmo přímo v areálu, protože vás nepustí s žádnou tekutinou dovnitř. V kempu však opalovací krémy mít můžete, ale komu by se chtělo pořád chodit tam a zpět, že?

opalovak festivaly

Používejte sluneční brýle, které blokují UVA a UVB záření, abyste se chránili před poškozením očí. Pro případ, že budete vystaveni přímému slunci celý den, určitě si přibalte pokrývku hlavy. Ať už si vyberete kšiltovku nebo stylový bucket hat z merche, rozhodně jej nezapomeňte doma!

Super tip! Malé ruční větráčky na baterky, které jsou jednoznačně nejlepším doplňkem, vám usnadní pobyt při vysokých teplotách. Jestli nestíháte objednat z některého z čínských eshopů, určitě si pořiďte alespoň klasický vějíř (ano, už i kluci si kupují vějíře). Skoro každá akce má v merchi na výber z několika druhů vějířů a cenově se pohybují kolem 300 Kč, takže to není až tak finančně náročné a může vás to zachránit před přehřátím. Když jste uprostřed horkého, zpoceného davu nebo dostáváte úpal při chůzi na slunci, tyhle věci jsou naprosté zázraky.

buckethats festivaly

3. OBLEČENÍ

Vedle extravagantních festivalových outfitů je důležité nezanedbat i zabalení si několika praktických kousků. Lehká bunda do deště nebo pončo je festivalovou nezbytností, protože nikdo nechce ulehnout do svého stanu promočený. Pohodlné pyžamo a tepláky, které zahřejí během chladnějších večerů nebo rán, je také dobré mít po ruce.

A nakonec, pohodlné boty, které zvládnou i případné blátivé podmínky, jsou nutností! V případě vícedenního festivalu klidně i náhradní, protože nikdy nevíte, jestli se festival nepromění v apokalypsu a druhý den se vám fakt nebude chtít do těch mokrých z předchozího dne. Když už mluvíme o vícedenním ravu, sbalte si i pantofle či žabky na to, když se vydáte do sprchy. Tyhle místa jsou většinou to nejšpinavější hned po toaletách a tam si prostě nechcete stoupnout bosou nohou…

poncho plastenky festivaly

4. KEMPING VYCHYTÁVKY

Ujistěte se, že máte s sebou všechny věci, které budete pro úspěšné kempování potřebovat: stan, nepromokavou plachtu (pokud nemáte nepromokavý stan), pěnovou karimatku na spaní, kterou můžete upgradovat na nafukovací matraci pro větší luxus. Ne všude je možnost sezení, takže kempovací křesílko nebo stolička přijdou vhod na posezení u stanu. Určitě nezapomeňte sprej proti hmyzu, dokáže být fakt otravný.

nafukovacka festivaly

Vlhčené ubrousky jsou prostě zázrak a na fesťáku pro ně najdete využití snad pokaždé. Ve většině kempů nejsou nabíječky a bez nabitého telefonu je to značně nepříjemné. Proto si s sebou vemte externí powerbanku, alespoň na 5-10 nabití (dle délky fesťáku).

Nezapomeňte po sobě uklidit – mnoho festivalů nabízí udržitelné a ekologické způsoby, jak snížit množství odpadu a recyklovat ho. No určitě si přibalte i pár pytlů na odpadky, ať nemusíte s každým odpadkem daleko k popelnici. Pytel si však rozhodně odložte dále od stanu, protože v parných letních dnech může lákat všelijaký hmyz od mravenců přes vosy a sršně.

 

5. PREVENCE

Na hudebních akcích je vždy dobré mít špunty do uší. Pokud jste na venkovním festivalu, nebudete je vždy potřebovat, ale pokud se náhodou ocitnete v blízkosti reproduktoru, vejdete do hudebního stanu nebo jiného kompaktnějšího prostoru a je tam velmi hlučno, pak je určitě dobré mít s sebou špunty do uší. Jaké špunty se hodí na akce jsem vám psali dříve v tomto článku.

A konečně, špunty do uší slouží ještě k jednomu účelu, a to v případě, že jste v kempu, ale v pozadí je spousta hluku, když se snažíte spát. Spánek je důležité nepodceňovat, a to především na vícedenních festivalech. Ke všemu, když se objeví úmorná vedra, dojde k vyčerpání organismu velice rychle. Dejte si na čas a když jste unavení, pospěte si déle. Jste přehřátí? Jděte si sednout do stínu a pokecat s kámoši.

Nemusíte stihnout všechno, důležité je se bavit a užívat si daný okamžik. Nikdo nechce přeci strávit festival v nemocnici.

sbed concert dw festivaly

6. JÍDLO, ZDROJ ENERGIE

Festivalové jídlo může být velmi drahé, proto jestli chcete ušetřit, vezměte si s sebou co nejvíce jídla z domu. Několik nápadů na lehkou svačinu či snídani zahrnují ořechy, ovoce (včetně sušeného), krekry, lívance či wafle, cereální tyčinky, sušenky, muffiny či sušené maso. Super tip jsou dětské přesnídávky (ovocné kapsičky), nemusíte kousat a reálně aspoň částečně zasystí a cukry dodají energii.

Chcete-li ušetřit peníze za hlavní jídla, jako jsou snídaně, obědy a večeře, mnoho festivalů umožňuje vařit si teplé jídlo na malém vařiči. Stačí si tedy nabalit pár konzerv či dehydratovaného jídla a jedete. To se může lišit, takže si před odjezdem ověřte pravidla a podmínky. Jídlo určitě nepodceňujte, protože v jídle je energie a bez energie není síla na rave!

ZAHOĎ TELEFON A UŽIJ SI TO!

Nezapoměňte, že na festival se jedete hlavně bavit a užít si skvělou atmosféru a pohodu s kámoši. Zkuste odložit na chvíli telefon a ty nejlepší momenty z celého festivalu si prožijte tady a teď. Uvidíte, že tak si utvoříte mnohem záživnější vzpomínky, než když lovíte telefon po kapsách a nastavujete si ho, aby jste stihli ten správný moment.

phone crowd festivaly

Jaké Hardstylové festivaly letos navštívit? O tom jsme psali v minulém článku. Doufáme, že s našimi tipy zažijete nezapomenutelné léto plné Hardstylu. Jaké vychytávky máte vy? Podělte se s námi do komentářů.

Sdílet článek

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *